Ekologiczne rozwiązania dla opakowań żywności i suplementów diety

Recykling odpadów – Różne rozwiązania

W obecnym czasie, kiedy temat odpadów jakie produkuje populacja Ziemii jest w czołówce i pali się nad nim alarmowe światło, warto zwrócić uwagę jakie rozwiązania można wybrać już dziś. Do analizy wybraliśmy możliwości zastosowania rozwiązań w domu jak również wybory dla konsumentów produktów związanych z branżą spożywczą.

Ekologiczne opakowania do przechowywania żywności

Wybierając się na obiad czy lunch na mieście (na wynos) warto przemyśleć sprawę w jakie opakowania zostanie zapakowane nasze jedzenie. Po pierwsze, najczęściej jest to plastik, bez oznaczenia składowego, czasem popularny styropian (inna postać plastiku), który szkodliwie wpływa na nasze zdrowie. Kiedy wkładamy jedzenie do plastikowych opakowań (bez oznaczenia BPA free), gdzie jeszcze jedzenie będzie ciepłe – możemy mieć pewność, że nanocząsteczki plastiku będą oddziaływać na nasze jedzenie, tłumacząc inaczej – na pewno jakość mini część zjemy z naszym jedzeniem. Po drugie – gdzie lądują te opakowania?

Zdarza się segregacja, jednak najlepiej przed wrzuceniem do kosza dobrze byłoby umyć te opakowania z resztek jedzenia – o czym pamięta prawie mało kto. Najczęściej lądują te opakowania w komunalnym, mieszanym śmietniku. Traci na tym nasze środowisko, które to wszystko przyjmuje.

Są pewne rozwiązania, które stają się również modne w trendzie bycie eko, nie są kosztowne jakby się mogło wydawać. Oto biodegradowane w 90 dni talerze i inne przybory do np. zorganizowania przyjęcia:

  • naczynia z liści palmowych,

  • naczynia z otrąb pszennych, które możemy zjeść (sami stajemy się kompostownikiem w najlepszej eko wersji J),

  • kubki do napojów z papieru z recyklingu,

  • opakowania plastikowe wykonane w 100% z trzciny cukrowej.

UWAGA! Wystarczy poszukiwać chwilę w sieci – obecnie jest już kilka sklepów polskich, które specjalizują się w tego typu rozwiązaniach ekologicznych.

Dlaczego warto wykorzystać szkło w kuchni?

Prosta idea kupowania produktów w szklanych słojach czy słoiczkach, mogą to być też butelki, które wykorzystamy ponownie. Np. Słoiki mogą stać się pojemnikami do przechowywania żywności zakupionej na wagę, np. dowolne strączki, makarony, przyprawy itd.

Butelki szklane, jeśli ich metalowe nakrętki nie odkształcają się zbyt mocno, można również wykorzystać jako butelki do przenoszenia napojów, wody czy świeżo wyciśniętych soków – szkło jest o wiele bardziej przyjazne w kontakcie z żywnością, niż plastik.

Opakowania eko dla przypraw i suplementów diety

Trzecią propozycją jest skupienie uwagi w jakich opakowaniach producenci żywności i suplementów diety pakują swoje produkty.

Udało się nam odnaleźć opakowania, będącymi ekologicznym rozwiązaniem dla pojemniczków na przyprawy, leki czy suplementy w standardowych plastikowych opakowaniach. Mowa o opakowaniach z plastiku pochodzącego w 100% trzciny cukrowej, które są w 100% biodegradowalne w kompostowani termicznej lub chemicznej, także proces rozkładu całościowego działają przy tradycyjnym kompostowaniu. Co ważne, nie wpływają niekorzystnie na przechowywaną zawartość, inaczej niż z plastiku pochodzącego z ropy naftowej.

Wierzymy już pewniej, że idea świadomego konsumpcjonizmu i przedstawiane rozwiązania będą się dalej tak prężnie rozwijać, dzięki czemu za niedługi czas będziemy mogli polecić coś równie ekologicznego i innowacyjnego.

Źródła:

B. Borkowska, A. Robaszewska, Zastosowanie ziarna gryki w różnych gałęziach przemysłu, AM, Gdynia 2012.

Świetlikowska K., Surowce spożywcze pochodzenia roślinnego, SGGW, Warszawa 2006.

www.cantino.pl