3 powody dla których zrezygnujesz z detergentów + przepis na ekologiczne mleczko do mycia powierzchn

Domowe środki czystości – naturalne detergenty

Często pytacie nas, czym zastąpić domowe środki czystości oraz jakie są ekologiczne alternatywy dla chemii gospodarczej w naszych domach. Dlatego dziś wyjaśnimy Wam, dlaczego warto zrezygnować z używania silnych detergentów do mycia, czym zastąpić środki czystości oraz przedstawimy przepis na skuteczne, ekologiczne mleczko do mycia powierzchni na bazie sody oczyszczonej.

Jakie są zdrowotne skutki używania detergentów?

Związki chloru, fosforany, pestycydy, substancje zapachowe i wiele innych drażniących składników można znaleźć w każdym standardowym produkcie przeznaczonym do sprzątania lub prania. Są one silnie drażniące, mogą wywoływać alergię, powodować zatrucia i uszkodzenia błon śluzowych. Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Bergen wynika, że najbardziej narażone na uszkodzenia przez detergenty są nasze drogi oddechowe.
Zbadano długoterminowy wpływ (20 lat) codziennego korzystania z chemii gospodarczej na nasze płuca. Wyniki badań są wstrząsające, ponieważ okazało się, że po dwóch dekadach codziennego stosowania środków czyszczących ich wpływ na nasz organizm można porównać z wypaleniem przez nas 20 papierosów dziennie! Dzieje się tak, ponieważ opary z detergentów powodują w naszych płucach mikrouszkodzenia, które na dłuższą metę są porównywalne z uszkodzeniami spowodowanymi przez dym papierosowy. Drażniący zapach detergentów może być także powodem wzrostu ryzyka zachorowania na astmę przez domowników.

Środki czystości a środowisko przyrodnicze

Wcześniej wspomniane fosforany bardzo silnie oddziałują także na środowisko. Gdy razem ze ściekami komunalnymi przedostają się do wód, powodują ich eutrofizację, czyli nagły, intensywny rozwój roślin i mikroorganizmów wodnych. Dzieje się tak, ponieważ jony fosforowe zawarte w detergentach odżywiają faunę i florę wodną, powodując wzrost populacji ryb i wielu roślin. I chociaż to wydaje się to być korzystnym skutkiem, w kolejnych etapach rozwoju, eutrofizacja prowadzi do zbyt intensywnego rozrostu wielu glonów i roślin wodnych. Następnie proces gnicia i obumierania tych roślin sprawia, że woda traci zbyt wiele tlenu i staje się niezdatna do zamieszkania przez ryby i organizmy wodne.

Wpływ środków czystości na środowisko przyrodnicze

Tworzenie własnych środków czystości jest nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne. Raz kupione składniki pozwolą Ci stworzyć dużą ilość Twoich eko-środków do czyszczenia. Jeżeli bliska jest Ci ideologia zero waste (czyli ograniczenie produkowanych przez siebie śmieci do minimum) to mamy dla Ciebie świetną wiadomość – tworząc własne środki czyszczące zamknięte w szklanych słoiczkach, z pewnością ograniczysz ilość śmieci, jakie produkuje Twój dom.

Jak zrobić mleczko do czyszczenia?

Istnieją 3 święte produkty, które ma w domu każdy, kto sprząta go w ekologiczny sposób. Są nimi:

  • boraks
  • soda oczyszczona
  • ocet
  • kwasek cytrynowy
  • …i olejki eteryczne, jeżeli zależy Ci na utrzymaniu ładnego zapachu w domu.

Można z nich stworzyć dowolny środek myjący. Boraks świetnie nadaje się do prania, ocet i kwasek cytrynowy rewelacyjnie wyczyszczą osad, kamień i zaschnięty bród a soda oczyszczona poradzi sobie ze sprzątaniem powierzchni w łazience czy kuchni.

Jak zrobić domowe mleczko do czyszczenia?

Poniżej znajdziecie przepis na mleczko do czyszczenia powierzchni, które powodzeniem sprawdzi się w całym domu – można nim czyścić wanny, kafelki i elementy armatury czy blaty kuchenne. Potrzebujecie tylko:

  • 2 szklanki sody oczyszczonej
  • 1/3 szklanki startego szarego mydła, mydła w płynie lub płatków mydlanych.
  • ok. 1/3 szklanki wody
  • Opcjonalnie można dodać też kilkanaście kropel ulubionego olejku eterycznego, np. herbaciany (posiada dodatkowe właściwości antybakteryjne) lub cytrynowy.

Całość wymieszajcie i przełóżcie do szklanego słoiczka. Ilość wody dobierzcie indywidualnie tak, by uzyskać Waszą ulubioną konsystencję mleczka do czyszczenia. W kolejnym wpisie przedstawimy Wam przepis na eko-proszek. Miłego sprzątania!
Źródła:
www.epodreczniki.pl
www.wprost.pl
www.atjournals.org (pełny wgląd do przeprowadzonych badań)
www.uib.com