Co odstrasza kleszcze? Przepis na spray przeciwko kleszczom!

Sezon na kleszcze – Zrób miksturę przeciwko kleszczom

Piękne słońce, nadchodząca majówka i rozkwitająca przyroda zachęcają do spędzania czasu na dworze. Niestety, każda wizyta na podwórku, łące czy w lesie, może skutkować tym, że zostaniemy zaatakowani przez kleszcze.
W ostatnich latach ich populacja rośnie w siłę, a wraz z nią wzrasta liczba zachorowań na
boreliozę – wieloukładową chorobę zakaźną przenoszoną przez te małe, niepozornie wyglądające owady.
Jak więc uchronić siebie, swoich bliskich i swoje zwierzęta przed atakiem kleszczy? Jednym z
rozwiązań jest stosowanie ziół i roślin, które odstraszają je swoim zapachem.

Zioła sposobem na preparat przeciw kleszczom

Można pić z nich napary, szczególnie jeżeli mamy w planach dłuższą wizytę na świeżym powietrzu np. kilkudniowy pobyt w górach. Napary sprawiają, że zioła są wyczuwalne w zapachu jaki z siebie wydalamy. Dla nas jest on niezauważalny, jednak dla kleszczy jest drażniący i sprawia, że omijają nas szerokim łukiem. By ta metoda była skuteczna, “odstraszające” zioła musielibyśmy pić codzienne, dlatego lepszym pomysłem jest stworzenie swojego własnego ziołowego sprayu przeciw kleszczom, który działa w przypadku ludzi i zwierząt.

Jakie zioła pozwalają zrobić preparat na kleszcze i komary?

  1. Czystek
  2. Rozmaryn
  3. Tymianek
  4. Goździki
  5. Lawenda
  6. Czosnek niedźwiedzi

Jak zrobić preparat odstraszający owady i kleszcze?

Aby stworzyć swój własny spray przeciwko owadom, wystarczy, że zrobisz mocny napar z wyżej wymienionych ziół.
Przygotuj:
2-3 łyżki czystka, po 1 lyżce rozmarynu, tymianku, czosnku niedźwiedziego i 3-4 świeżo zmielone goździki. Jeżeli używasz suszonych ziół oraz suszu czystka, możesz je najpierw zmiażdzyć w moździerzu lub tłuczkiem, aby wydobyć z nich więcej olejków i aromatów. Tak przygotowane rośliny zalej szklanką wrzątku i zaparzaj pod przykryciem przez około 5-8 minut, po czym przecedź płyn i przelej go do pojemnika z atomizerem (np. po mgiełce do ciała). Możesz dodać też mięte lub ulubiony olejek eteryczny np. z drzewa herbacianego, lawendowy lub goździkowy. Dodatkowo zwiększą one działanie spray’u. Odstraszacz nie brudzi ubrań i nie zawiera zbędnej chemii!
Źródła:
www.urzadzamy.pl
www.czajnikowy.com.pl
www.sadowniczy.pl