Graviola – co to jest?
Graviola – inaczej Annona muricata, guanábana lub flaszowiec miękkociernisty, to owoc rosnący w Ameryce Południowej i Północnej na kilkumetrowych drzewach. Obecnie Guanabana uprawiana jest od Meksyku i Florydę przez Wyspy Karaibskie przez Brazylię, Kolumbię aż do północnych regionów Argentyny. Roślinę można spotkać również w Afryce, południowo-wschodniej Azji, Australii a nawet w Izraelu.
Duże liście gravioli
Graviola jest niewielkim drzewem, które dorasta maksymalnie do 7-10 m. Jest rośliną wiecznie zieloną, z dużymi liśćmi, które mają nieprzyjemny zapach. Liście są gładkie, podłużne, z dwóch stron ostro-zakończone. Górna część liści jest błyszcząca i ciemnozielona, a spód jaśniejszy i porowaty.
Owoc oraz kwiaty gravioli
Graviola jako owoc przypomina kształtem gruszkę – ma zieloną, chropowatą skórkę, a w środku biały, bardzo soczysty miąższ. Kwiaty Gravioli są pękate, w kształcie stożka, osadzone na krótkiej łodyżce z dwoma rządkami płatków
Kwiaty Gravioli są pękate, w kształcie stożka, osadzone na krótkiej łodyżce z dwoma rządkami płatków. Zewnętrzne płatki żółto-zielone lekko się rozchylają, natomiast wewnętrzne ściśle przylegające są bladożółte ściśle przylegające.
Graviola – właściwości
Wartości odżywcze Gravioli (dla 100 g):
-
wartość energetyczna – 66 kcal
-
białko ogółem – 1.00 g
-
tłuszcz – 0.30 g
-
węglowodany – 16.84 g (w tym cukry proste 13.54)
-
błonnik – 3.3 g
Witaminy i minerały występujące w Gravioli:
-
Witamina C, tiamina, ryboflawina, niayna, witamina B6, kwas foliowy, witamina A, E i K.
-
Wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk.
Graviola – jak ją stosować?
-
spożycie na surowo (przekroić owoc na pół i wybrać miąższ łyżeczką),
-
wyciśnięty sok (samodzielnie) lub gotowy sok z Gravioli,
-
wyciąg dodawany jest do deserów, sałatek owocowych, sporządza się z niego pyszne napoje,
Źródło: