Jak zadbać o oczy? Co pomoże nam wzmocnić wzrok?

Suche i zanieczyszczone powietrze, kurz oraz częste i nieprawidłowe korzystanie z komputera i smartphona są bardzo niebezpieczne dla naszych oczu. Przyczyniają się do powstawania infekcji i wad wzroku, czego objawami mogą być piekące, zaczerwienione, łzawiące oczy i niewyraźne widzenie. Dlatego ważne jest, by od najmłodszych lat wiedzieć co może pomóc nam w zdrowym rozwoju oczu oraz jakie składniki odżywcze wpływają na ich prawidłowe funkcjonowanie. Zatem jak dbać o wzrok? Jak uniknąć uczucia piekących i łzawiących oczu? Jaka dieta pozwoli nam trwale wzmocnić wzrok i zadbać o zdrowe oczy? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w artykule poniżej!

Witaminy chroniące wzrok

Witaminy mają ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego wzroku. Najważniejszą z nich jest witamina A, czyli inaczej beta-karoten. Jest bardzo silnym antyoksydantem, który chroni nasze oczy przed procesem szybkiego starzenia się oraz zwalcza działanie wolnych rodników. Niedobór tej witaminy może spowodować problemy z wysychaniem spojówki oka oraz tzw. „kurzą ślepotę” czyli zaburzenia widzenia po zmierzchu.
Z kolei witamina E jest nieodłączną przyjaciółką witaminy A – wspomaga wchłanianie się beta-karotenu w jelicie cienkim oraz zapewnia szczelność błon komórkowych.

Witaminy A i E znajdziemy w warzywach i owocach o pomarańczowej lub żółtej barwie, lecz nie tylko – bardzo dużą zawartością beta-karotenu oraz witaminy E odznacza się alga chlorella. Jeżeli włączymy ją do swojej diety, nie tylko zapewnimy sobie wysokie dawki witamin niezbędnych dla naszych oczu, lecz także pomożemy naszemu organizmowi pozbyć się złogów toksyn, metali ciężkich i zanieczyszczeń, dogłębnie odżywiając go w najbardziej potrzebne substancje. W celu dostarczenia sobie beta-karotenu i wit. E warto także sięgnąć po szpinak, kapustę, brukselki czy natkę pietruszki.
Witaminy A oraz E można również suplementować. Należy wówczas pamiętać, że zaliczają one do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, dlatego najlepiej przyjmować je razem z posiłkiem lub zakupić produkt, w którym witaminy są już połączone z tłuszczem.

Minerały niezbędne dla oczu

Najważniejszym pierwiastkiem dla wzroku jest cynk, ponieważ jest niezbędny do wytworzenia rodopsyny, dzięki której możemy widzieć po zmierzchu oraz odróżniać odcienie szarości. Znajdziemy go głównie w orzechach i nasionach, takich jak  pestki dyni, migdały lub nasiona słonecznika. Pestki, orzechy i nasiona warto również jeść ze względu na zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, o których troszkę więcej poniżej smile

Nienasycone kwasy tłuszczowe dla zdrowia oczu i mózgu.

Zdrowe, nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) nie tylko chronią i wspierają układ nerwowy, lecz także rewelacyjnie wpływają na oczy, biorą udział w odnowie fotoreceptorów i polepszają ukrwienie nerwu wzrokowego.
Idealnym źródłem tego typu tłuszczy jest siemię lniane oraz powstały z niego olej lniany. Len i olej lniany zawierają w sobie kwas alfa-oleinowy z którego produkowany jest kwas DHA – niezwykle istotna dla naszego organizmu substancja, która m.in.wpływa na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego, wspomaga układ krążenia i wspiera przepływ bodźców nerwowych. Te wszystkie czynniki przyczyniają się do pozytywnego wpływu nienasyconych kwasów tłuszczowych na zmysł wzroku. NNKT znajdziemy przede wszystkim w orzechach, rybach (łosoś, tuńczyk) oraz owocach morza.

Reausumując, dieta bogata w ryby, orzechy i pestki oraz produkty bogate w beta-karoten zadziała profilaktycznie na nasze oczy i pomoże nam chronić je przed wysuszeniem, działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych oraz rozwojem infekcji. Należy także pamiętać o tym, by podczas pracy z komputerem utrzymywać dystans co najmniej 50 cm i robić sobie częste przerwy od patrzenia w ekran.

Źródła:

  1.  https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/diety/dieta-korzystna-dla-oczu-aa-vynx-JyrD-PAA4.html
  2.  https://www.odkrywamyzakryte.com/misktura-poprawiajaca-wzrok/