Ostropest plamisty – roślina która uratuje Twoją wątrobę.

Co to takiego?

Ostropest plamisty to jedna z roślin, który mają nibywały wpływ na nasz organizm, a konkretnie na procesy oczyszczania i regeneracji wątroby. Wizualnie jest bardzo podobny do ostu – popularnego chwastu na polskich łąkach. Posiada szerokie spektrum właściwości i może przyśpieszyć znacząco okres rekonwalescencji po farmakoterapii. Od wieków ludzie używali go przy problemach z wątrobą, zatruciami, nerkami lub woreczkiem żółciowym, ponieważ zawarta w owocach ostropestu sylimaryna posiada niezwykle silne właściwości odtruwające i regenerujące miąższ wątroby. Pomaga dzięki temu uchronić organizm przed przed skutkami zatruć chemikaliami, alkoholem, grzybami oraz lekami.

Naturalna moc przeciwutleniaczy

Cała moc ostropestu zamknięta jest w jego owocach – które z powodu ich wyglądu nazywane są także „ziarnami”. Zawiarają one od 2 do 6 procent sylimaryny – substancji czynnej ostropestu, która jest mieszaniną silnych przeciwutleniaczy zwanych także flawanoidami. Ponadto występuje w niej witamina C, E i K, fitosterole, zwłaszcza β-sitosterol, garbniki, białka, cukry i tłuszcz z dużą ilością kwasu linolowego, a także minerały – miedź, selen, cynk. To jedyne w swoim rodzaju połączenie, dzięki któremu ta roślina posiada intensywnie oczyszczające i regenerujące właściwości – chroni zdrowe komórki oraz przyczynia się do regeneracji uszkodzonych komórek wątroby. Flawanoidy osłaniają ich zewnętrzne receptory, uniemożliwiając toksynom przenikanie przez lipidowe błony komórkowe do wnętrza tkanek. Jednocześnie neutralizuje toksyczne działanie substancji które już przenikły w głąb komórek. Sylimaryna ma również zdolność stymulowania syntezy białek w komórkach wątroby – właśnie dzięki temu jest możliwa regeneracja uszkodzonych komórek. Ostropest przyspiesza wydalanie z organizmu trujących substancji, pomaga zapobiegać dysfunkcjom wątroby i łagodzi skutki farmakoterapii – dlatego zaleca się go osobom, które przez długi czas przyjmowały antybiotyki albo inne środki o silnym działaniu, np. leki zwalczające nowotwory. Dodatkowo ostropest korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego, niwelując wzdęcia czy zaburzenia łaknienia. Pomaga także zachować równowagę pomiędzy wytwarzaniem nowych, a obumieraniem starych komórek. Posiada właściwości przeciwzapalne. Ponadto flawanoidy redukują szkodliwe działanie wolnych rodników. Lepszą pracę wątroby można odczuć w postaci wyraźnie lepszej pracy narządów wewnętrznych, w tym również mózgu. 

Pozostałe korzyści

Sylimaryna obecna w ostropeście pomaga regulować poziom glukozy we krwi oraz zmiejszyć insulinoodporność. Dodatkowo redukuje stężenie cholesterolu.

Przeciwutleniacze uszczelniają i wzmacniają także naczynia krwionośne. Suplementacja ostropestem będzie więc wskazana w przypadku występowania krwawień z nosa lub obfitych miesiączek. Ostropest przejawia także działanie przeciwpasożytnicze.

Ogromną zaletą tej rośliny jest także fakt, że posiada ona jednocześnie właściwości żółciopędne, żółciotwórcze i rozkurczające – dzięki czemu rewelacyjnie oczyszcza drogi żółciowe. 

Stosowanie

Jeżeli chcemy zaparzyć ostropest jak herbatkę, wystarczy że zalejemy wrzątkiem 2 łyżeczki zmielonego ostropestu i odczekamy 15 minut. Sylimaryna nie ulegnie zniszczeniu, jednak stracimy w tym procesie wszystkie kwasy tłuszczowe zawarte w roślinie.
Można również dodawać go do ciasta podczas pieczenia chleba. Jednak najlepszym sposobem na przyjmowanie ostropestu jest jedzenie go na surowo łyżką lub jako dodatek do jogurtów, owsianek czy sałatek. Z powodzeniem można dodawać go także do blendowanych koktajli.
Można również sporządzić nalewkę, do której przygotowania potrzebujecie:

  • 50 g dojrzałych, wysuszonych i sproszkowanych owoców (ziaren) ostropestu

  • 0,5 l czystej 40%-owej wódki.

Ziarna należy zalać alkoholem i odstawić na 2-3 tygodnie, od czasu do czas wstrząsając. Po tym czasie należy odcisnąć owoce z płynu, wlać go do reszty nalewki a następnie całość przefiltrować przez gazę i przelać do ciemnej butelki.
Taką nalewkę należy pić do 3 razy dziennie po 1 łyżeczce, by wspomóc pracę wątroby, polepszyć wydzielanie żółci oraz uszczelnić naczynia krwionośne.

Należy jednak pamiętać, że suplementacja ostropestem nie może zastąpić konwencjonalnego leczenia i przed jej rozpoczęciem musi być skonsultowana z lekarzem.

Źródła:
1. http://www.medonet.pl
2. 
https://www.aptekagemini.pl
3.
 https://surojadek.com/ostropest-plamisty/