Sezam – właściwości + przepis

Sezam – roślina oleista

Sezam jest najstarszą rośliną oleistą uprawianą od wieków na świecie, zwłaszcza na terenach Azji. Ceniony jest w kuchni i w kosmetyce.

Rodzaje ziarna sezamu

Poznajcie bliżej odmiany sezamu. Sezam posiada trzy odmiany:

  • Sezam biały – ma wyższą zawartość żelaza niż czarny i jest wykorzystywany głównie jako dodatek kulinarny oraz do wytłaczania oleju.
  • Sezam czarny – jest bardziej aromatyczny, niż biały czy brązowy i najchętniej stosowany do produkcji leków. Zawiera 60% więcej wapnia niż odmiana biała.
  • Sezam brązowy.

Wykorzystanie nasion sezamu

Możesz wykorzystać nasiona sezamu, jako domową sól „Gomasio”. *Gomasio, inaczej sól sezamowa, to pyszny dodatek smakowy, często używany w kuchni japońskiej i makrobiotycznej, i doskonały zamiennik soli. Wyśmienicie nadaje się do posypywania kanapek, gotowanych kaszy, zbóż, ryżu, warzyw.

W jaki sposób uprażyć sezam?

Poniżej podajemy przepis na szybkie wykonanie prażonego sezamu:
Składniki:

  • 1 opakowanie sezamu 250 gram
  • 1 łyżka stołowa soli kamiennej lub morskiej (najczęściej spotykana proporcja sezamu w stosunku do soli waha się pomiędzy 5:1)

Wykonanie:
Umyj i namocz sezam na około 6-8 godzin, odsącz wodę. Upraż sezam w rondlu lub szerokiej patelni na średnim ogniu co jakiś czas mieszając drewnianą łyżką, aż do uzyskania złotego koloru i orzechowego aromatu. W końcowej fazie prażenia ziarenka zaczną podskakiwać. Dodaj sól i zostaw do wystygnięcia. Po wystygnięciu wsyp uprażony sezam do pojemnika blendera i miksuj przez moment tak żeby za bardzo nie rozdrobnić sezamu – część ziarenek może pozostać cała.
Smacznego!
Źródło:
www.greenmedinfo.com
www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
www.dietawarzywnoowocowa.pl