Mąka konopna – zastosowanie w kuchni i właściwości zdrowotne

Mąka konopna – zastosowanie w kuchni, właściwości i wpływ na zdrowie

Mąka konopna powstaje poprzez zmielenie ziaren konopi siewnej, dzięki czemu zachowuje bogactwo wartości odżywczych tej rośliny. Stanowi rewelacyjną alternatywę dla zwykłej mąki pszennej – jest z natury pozbawiona glutenu*, posiada wysoką zawartość białka, witamin i minerałów, ma niski indeks glikemiczny. Ponadto ma wyjątkowy, orzechowy smak i świetnie zachowuje się w kuchni – z łatwością można użyć jej do wypieków i gotowania tak jak standardową mąkę.

Mąka konopna a efekty odurzające

Do produkcji mąki konopnej w Polsce używa się ziaren konopi siewnej (Cannabis Sativa L.), które zostają zmielone na proszek. Niektórzy błędnie myślą, że konopia siewna ma coś wspólnego z konopią indyjską, która jest w Polsce zakazana ze względu na zawartość psychoaktywnej substancji THC. Konopie siewne są jednak całkowicie pozbawione THC, wobec czego nie wykazują żadnych efektów odurzających. Posiadają za to związek CBD, który charakteryzuje się korzystnym wpływem ludzkie zdrowie – jego stężone formy wykorzystuje się w leczeniu padaczki lekoopornej, Alzheimera, stwardnienia rozsianego oraz wielu innych schorzeń.
Ponadto konopie siewne od wieków wykorzystywane są w przemyśle – głównie do produkcji tkanin i papierów lecz wraz z postępem technologicznym zaczęto opracowywać na jej podstawie bio paliwa oraz oczywiście środki spożywcze.

Mąka konopna – właściwości zdrowotne

Mąka konopna jest źródłem wartościowego, dobrze przyswajalnego białka roślinnego. Ponadto posiada niski indeks glikemiczny (7) oraz jest skarbnicą witamin z grupy Bi minerałów, zwłaszcza potasu i wapnia. Docenią ją także sportowcy ze względu na zawartość cennych aminokwasów i ponad 30% białka. Ziarna konopi stanowią również źródło niezwykle cennych dla naszego organizmu (szczególnie dla seniorów i dzieci) nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6.
Ogromną zaletą mąki konopnej jest także fakt, że jest to produkt z natury pozbawiony glutenu, świetnie sprawdzi się więc w kuchni osób chcących ograniczyć jego spożycie. Jeżeli jednak jesteś uczulony na gluten, kupuj wyłączenie produkty z logotypem przekreślonego kłosa – to gwarancja, że mąka nie została zanieczyszczona alergenami podczas pakowania.
Mąka konopna jest także bogata w błonnik, który wpływa na prawidłową perystaltykę jelit.
Tak jak wspominaliśmy w poprzednim akapicie, mąka konopna zawiera także kannabidol zwany inaczej CBD. Przeprowadzono dziesiątki badań dotyczących jego zbawiennego wpływu na zdrowie – wykazuje ono właściwości neuroaktywne i neuroprotekcyjne. Oznacza, że działa rozluźniająco, pomaga chronić komórki nerwowe oraz działa stymulująco na układ nerwowy. Ma także działanie antyoksydacyjne – pomaga chronić komórki przed stresem oksydacyjnym. Ponadto wykazuje działanie przeciwzapalne i zapobiega rozwoju grzybów w organizmie i wspiera utrzymanie stanu homeostazy.

Dla kogo mąka konopna?

Warto wprowadzić mąkę konopną do swojej diety, zwłaszcza w okresach odczuwania zwiększonego stresu. Ze względu na wysoką zawartość białka i aminokwasów, jest ona polecana sportowcom oraz osobom będącym na diecie roślinnej. Powinna także zwrócić uwagę osób unikających spożycie glutenu, cukrzyków (niski indeks glikemiczny) oraz osób będących na diecie.
Dania z mąki konopnek warto wprowadzić do jadłospisu dzieci uczących się oraz studentów oraz osób znajdujących się w stanie rekonwalescenci.

Mąka konopna – przepisy i zastosowanie w kuchni

Z powodzeniem można jej użyć jako zamiennik klasycznej mąki zbożowej. Mąka z nasion konopi siewnej charakteryzuje się ciemniejszym kolorem i lekko orzechowym smakiem, dzięki któremu świetnie nadaje się do przyrządzania dań na słodko i wypieków. Ma jednak trochę inną lepkość, przez co ciężko się wałkuję, dlatego najbezpieczniej jest połączyć ją z inną wartościową mąką – np. orkiszową czy jaglaną. Świetnie nadaje się do przygotowania racuchów, naleśników czy ciastek. Można nią również zagęszczać sosy i zupy lub użyć do wypieku pysznego domowego chleba.

Kilknij i sprawdź nasz przepis na owocowe racuchy z mąką konopną!

Mąka konopna na surowo

Ze względu na swoje wartości odżywcze, mąka konopna może być używana na surowo – jako dodatek do koktajli, smoothies czy jogurtków. Zjedzenie surowych zmielonych ziaren konopii nie wiąże się z negatywnymi reakcjami żołądkowymi.